Kirpi Edebiyat ve Düşün Dergisi

21 Kadın ile 21 Öykü Üzerine – Özge Angi

21 Kadın 21 Öykü

Dünya kadınlar günü vesilesi ile 21 cesur yürekli kadın, kalemlerini bir araya getirerek bizi bir de bizden dinleyin demişler. İyiki de bir araya gelerek böyle güzel bir projeye imza atmışlar. Dünyanın her yerinde ve mesleğinde kadın olmak zor ama belki de en çok edebiyat dünyasında bir kadın olarak var olmak, sesini duyurmak oldukça mücadele istiyor. Bildiğimiz yazarlardan kaçı kadın hiç düşündünüz mü? Sayın deseler bir elin parmağını geçer mi sizce?  Bu nedenle kitaptaki hikâyeleri ile aramızda yaşayan ama sesini duyuramayan birçok kadının çığlığı oldukları için emek veren tüm yazarlarımıza bir okuyucu olarak teşekkür ederim.

Kitapta adından da anlaşılacağı gibi 21 kadın yazarın kadınlara dair 21 öyküsü yer alıyor. Kadın karakterlerin birçoğu hayal ürünü denemeyecek kadar toplumun içinden. İçlerinde mücadeleci, güçlü kadınlar olduğu kadar toplumdan dışlanmış, ötekileştirilmiş, susturulmuş, görmezden gelinmiş, çaresiz bırakılmış kadınlar da var. Ama okurken tüm karakter ve olaylar bir kadın olarak bana oldukça tanıdık geldi. Kimisi ile aynı toplu taşımayı paylaştım, kimi arkadaşımdı, komşumdu, kimi ile sohbet etmişliğim vardı. Karakterler ve yaşadıkları o kadar bizden ve içten. Kitabı erkek arkadaşlarımızın da okuyarak, kadın dünyasını daha içten dinleyerek, anlamaya çalışacağını düşünüyorum. Her şey empati ve sevmekle başlayıp insan olabilmekle bitiyor.

Kitaptaki öykülerin bazıları ters köşe yaparak beni şaşırttı, onlarla üzüldüm, onlarla mücadele ettim. Belki de kadınlara güçsüzlüğü yakıştırmak istemediğimden en çok beni etkileyen öyküler sonunda hayat dersi veren, mücadeleci kadınların öyküsü oldu. Gerçek hayatta da bir kadın olarak kendi hikâyemizi yaşarken de mesleğimiz, hayat tarzımız ne olursa olsun toplumda var olmak için mücadele vermiyor muyuz? Hep bir kendimizi ispatlama, toplumun bize biçtiği rol kalıpları içerisinde kalma durumu içerisindeyiz. Hâlbuki kadınlar olarak toplumun dinamik yapılarından biriyiz. Belki de bu nedenle tarih boyunca ötekileştiriliyor, baskı görüyoruz. İçimizdeki gücün potansiyelini keşfetmeyelim diye köreltiliyoruz.

21 kadının bir araya gelerek bir kitap çıkarması bile kadınların bir araya geldiklerinde neler yapabileceğinin, fırsat verildiğinde ne kadar güçlü potansiyellerinin olduğunun kanıtı.  Bu açıdan her bir yazarı cesareti, mücadeleci ruhu için tebrik ederim.

 Kadın yâda erkek olmak önemli değil. Hangi cinsiyette nasıl bir dünyada hayata merhaba desek de sonunda insan olmayı başarabilenler dünyayı geliştirecek ve güzelleştirecektir. Umarım bu cesur yürekli kadınların sayısı daha da çoğalır ve edebiyat dünyasında daha çok var olarak seslerini daha güçlü duyururlar.

KİRPİ EDİTÖR